Embedded Power System ET48300-005
ESTEL (GUANGDONG) TECHNOLOGY CO., LTD.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
  • 1
Brand Name : ESTEL
Model Number : ET48300-005
Certification : ISO9001, CE, 3C, FCC, TLC
Place of Origin : Shenzhen, China (Mainland)
MOQ : 1
Price : 358-2143 usd
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union
Supply Ability : 20,000 sets per month
Delivery Time : 7-10 working days
Packaging Details : carton/wooden case
Dimension : 482.0(W)*350.0(D)*5U(H)
Weight : ≤25kg (without rectifiers)
Cooling mode : Natural cooling
Installation mode : Installed on 19-inch rack or inside the cabinet
Cabling mode : Top inlet and top outlet
Maintenance mode : Front maintenance, support module grade change
Contact Now
Introduction
ET48300-005 sub-rack power supply 5U height compact design to meet critic
alapplication needs of fiber and microwave transmission, access device,
switch. The system maximum power is 300A, with AC/battery/load MCBs.
The cables are front accessing with MCB and busbar.
Key Features
Standard 19-inch width which has the advantage of wide use
5U height compact design, space and installation cost can be saved
Front operation and cable accessing, good-looking and safe maintenance
Rectifier and controller are hot pluggable, easy and quick on-line maintenance
Wide input voltage range(85-300Vac) the power grid is adaptable
Application Scenarios
Wireless base station
Transmission network
Communication network of enterprises
Specifications
Type ET48300-005
System Dimension 482.0(W)*350.0(D)*5U(H)
Cooling mode Natural cooling
Protection level IP20
AC
Distribution
Input mode 380VAC three-phase
Input capacity 1×63A/4P
Input frequency 45~65Hz, rated value: 50Hz/60Hz
AC SPD 20kA/40kA, 8/20μs
DC
Distribution
Output voltage -43~-58VDC, rated value: -53.5VDC
Maximum capacity 18kW
Battery breakers 2× 125A/1P
Load breakers LLVD:32A/1P×2+40A/1P×2+63A/1P×3
BLVD:6A/1P×2+10A/1P×2+16A/1P×2
DC SPD 10kA/, 8/20μs
Rectifier Input voltage 85VAC~300VAC, rated 220VAC
Efficiency >96%
Rated power 3000W(176~300VAC)
Working temperature -40℃~+75℃(fully output below 50℃)
Dimension 106.5mm(W)×286mm(D)×41.5mm(1U/H)
Weight ≤2kg
Cooling mode Forced cooling
Power factor ≥0.99
THD ≤5%
Controller Signal input 4 AI(3 Battery temp., 1 ambient temp) ,7 DI(SPD, 6 common DI)
Alarm output 6 dry contact
Communication port RS485, SNMP
Display mode LCD
Environment Operating
temperature
-40℃~+75℃(fully output below 50℃)
Storage temperature -40℃~+70℃
Operating humidity 5%~95%(non-condensing)
Altitude 0~3000m(If the altitude is within the range of 2000m to 3000m, the maximum operating
temperature decreases by 1℃ as the altitude increases by 200m.)